تماس با ما:

09123678082

جزئیات وبلاگ

برای خرید باغ باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

خرید باغ

امروزه افراد به دلایل مختلفی از جمله آلودگی هوا، آلودگی صوتی، شلوغی شهرها و…  از شهرها فراری‌اند و به فکر خرید باغ در اطراف شهرها که آرام و خلوت و بکر باشد هستند، حتی اگر افراد به دلایل  مختلفی مانند شغلشان نتوانند همه روزهایشان را در باغ‌ها سپری کنند، می‌توانند در اواخر هفته‌ها و تعطیلات از باغ استفاده کنند.

چرا باغ بخریم؟

 1. شما می‌توانید تعطیلات آخر هفته‌ تان را با خانواده و دوستان نزدیکتان در باغ‌های شخصی‌تان سپری کنید و از هوای آزاد و پاک و آرامش باغتان لذت ببرید.
 2. گذراندن بخشی از روزهای زندگی در هوای پاک به دور از شلوغی و هیاهو در کنار گل‌ها و گیاهان موردعلاقه‌تان از دیگر مزایای خرید باغ است.
 3. خرید باغ یکی از روش‌های خوب و ایمن برای سرمایه گذاری است، و می‌توانید علاوه بر استفاده از باغ از آن به عنوان سرمایه آینده استفاده کنید.
خرید باغ
خرید باغ

برای خرید باغ باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

1- بودجه خرید باغ

توجه کنید که همه بودجه‌تان را برای خرید باغ در نظر نگیرید، خرید باغ علاوه بر قیمت اصلی دارای هزینه‌های جانبی مانند هزینه ثبت اسناد، کارهای اداری، محضر، املاک و… می‌باشد، در صورتی که باغی که می‌خواهید خریداری کنید در حوزه خدمات شهری قرار نگرفته باشد، می‌توانید برای خرید باغ از تسهیلات بانکی استفاده کنید.

2- توجه به شرایط جغرافیایی و منطقهٔ باغ

اگر قصد دارید باغ بخرید، حتماً از آیندهٔ زمین باغ از طریق شورای محله، دهیاری و… اطلاعات کسب کنید، چرا که خرید باغ نوعی سرمایه گذاری محسوب می‌شود و آینده زمین از لحاظ رشد اقتصادی و سوددهی بسیار مهم است، همچنین از امنیت باغی که می‌خواهید خریداری کنید مطمئن شوید، در مورد وضعیت آب و هوایی در فصول مختلف از طریق افراد محلی که در آن منطقه زندگی می‌کنند اطلاعلات کسب کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید و خرید درستی انجام دهید.

به عنوان مثال باغ‌هایی که در جوار رودخانه‌ها هستند یا در زیر رودخانه‌ها قرار دارند، امکان آب گرفتگی یا تخریب توسط سیلاب در فصل پاییز و زمستان را دارند.

باغ‌های نزدیک سواحل به دلیل ماسه‌ای بودن خاکشان دارای تنوع گیاهی کمتری هستند.

3- توجه به کاربری زمین و اراضی

زمین‌ها دارای کاربری‌های مختلف همچون زراعی، باغات و مسکونی هستند، برای اطلاع پیدا کردن از کاربری زمین قبل از خرید زمین به بخشداری یا دهیاری محله مراجعه کنید و دقت کنید که زمین‌های دارای کاربری زراعی تحت کنترل جهاد کشاورزی است، و در زمین‌های زراعی امکان ساخت و ساز، دیوارچینی و تغییر کاربری وجود ندارد.

زمین‌هایی که دارای کاربری باغ و باغچه هستند تحت کنترل منابع طبیعی بوده و می‌توان در این زمین‌ها با دریافت مجوز و پرداخت جریمه به ساخت و ساز بپردازید.

خرید باغ
خرید باغ

4- دسترسی باغ به امکانات رفاهی

از دسترسی باغی که می‌خواهید بخرید به راه‌های اصلی شهر، سوپرمارکت، بازار، مراکز درمانی، مراکز آموزشی و… اطاعات کسب کنید، دسترسی راحت و آسان باغ به این موارد موجب رشد اقتصادی آن در آینده و افزایش قیمت باغ و زمین می‌شود.

5- امکانات موجود در باغ

برای خرید باغ به امکاناتی مانند آب کافی یا چاه، گازرسانی، داشتن برق و… توجه کنید، و دقت کنید که زمین دارای پروانه بهره‌برداری باشد، باغ‌هایی که دارای این امکانات هستند قیمتشان بیشتر است و آینده‌شان نیز بهتر از سایر باغ‌هاست، همچنین در صورت خرید باغی با این امکانات مجبور به پرداخت هزینه‌های دوباره برای به دست آوردن این امکانات نمی‌شوید.

6- کسب اطلاعات لازم از مراجع معتبر

 • باغی را خریداری کنید که مطمئن باشید زمینش در طرح شهرسازی و انحصار دولت نباشد یا توسط دادگاه انقلاب به مراکزی مانند بنیاد مستضعفان، کمیته امداد امام خمینی، بنیاد شهید و… انتقال داده نشده باشد، خرید این باغ‌ها در آینده موجب ایجاد مشکل برای شما خواهد شد.
 • نکته برای اطلاع پیدا کردن از موارد ذکرشده می‌توانید از طریق اداره منابع طبیعی، اداره منابع کشاورزی، اداره راه‌سازی و… اطلاعات کسب کنید.
 • از طریق پرس‌وجو و سؤال کردن از افراد محلی، همسایه‌ها و دهیاری از فروشنده اطلاعات کسب کنید و با شناخت کامل از فروشنده اقدام به خرید باغ از وی بکنید.
 • برای خرید باغ حتماً از طریق مشاور املاکی که آن را می‌شناسید و یا افراد محله و منطقه تأیید می‌کنند اقدام کنید، املاکی را انتخاب کنید که دارای مجوزهای لازم از اتحادیه مربوطه باشند و دقت کنید که انتقال سند در زمان خرید ملک انجام می‌شود.
 • قبل از نوشتن مبایعه‌نامه و قول‌نامه سند را به‌طور کامل و دقیق بررسی کنید و از اعتبار آن مطمئن شوید، درصورتی‌که سند رسمی و محلی بود از طریق دفاتر اسناد رسمی از صحت و درستی آن اطلاعات کسب کنید.

رعایت نکات حقوقی در خرید باغ

 1. برای خرید باغ املاکی را انتخاب کنید که مجوز رسمی از اتحادیه مربوطه داشته باشد، در بخش اول قرارداد خرید زمین یا مبایعه نامه نوشته و تنظیم می‌شود که پیشنهاد می‌شود برای تنظیم قرارداد از یک دستیار حقوقی کمک بگیرید، دقت کنید که مبایعه نامه را در برگه‌های مخصوص املاک معتبر که دارای هولوگرام از اتحادیه املاک هستند بنویسید.
 2. توجه کنید که قول نامه‌ای که بین شما و خریدار نوشته می‌شود، قول و قراری بین خودتان است و معتبر و رسمی نیست، همچنین پیش از امضای آن متن قرارداد را با دقت بخوانید و پس از تطبیق کامل مشخصات از روی کارت ملی و سند، متن قرارداد را امضا کنید.
 3. قبل از امضا قرارداد از پروانه بهره برداری و وجود انشعابات(آب، برق و گاز) مطمئن باشید و ضمن قید آن‌ها در حضور شاهدان و صاحب املاک قرارداد را امضا کنید.
 4. توجه کنید که حتماً باید قلم خوردگی سند یا حاشیه نویسی آن در سند ذکر شود.
 5. همهٔ اسنادی را که به عنوان امانت به دست مشاور املاک می‌سپارید را در قرارداد بنویسید.
 6. دو فرد قابل اعتماد باید به عنوان شاهد از طرف فروشنده و خریدار قرارداد را امضا کنند.
 7. اگر برای خرید از چک استفاده می‌شود، باید صدور آن توسط شاهدان و صاحب املاک مشاهده شده و امضا شود.

نظرتان را بنویسید