تماس با ما:

09123678082

جزئیات وبلاگ

برای خرید زمین باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

چرا زمین بخریم؟

خریدن زمین دلایل مختلفی دارد، بعضی افراد برای ساخت مسکن، سکونت و فروش آن، زمین می‌خرند و برخی دیگر زمین را به امید سودآوری در آینده و به عنوان سرمایه‌گذاری می‌خرند.

خرید زمین یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در این شرایط اقتصادی است، اگر به انواع روش های سرمایه گذاری در سال های اخیر توجه کرده باشید متوجه نوسانات موجود در انواع روش های سرمایه گذاری خواهید شد، خرید ملک، زمین، باغ، ویلا و… از ایمن ترین روش های سرمایه گذاری است که در طول سال های گذشته، نوسانات زیادی نداشته و موجب به سود رساندن صاحبانشان میشود.

برای خرید زمین مناسب توجه به نکاتی که در ادامه مطلب به آن ها میپردازیم حائز اهمیت است.

انواع زمین

  • زمین دایر

زمین‌هایی هستند که آباد شده‌اند و اکنون از آن‌ها بهره‌ برداری می‌شود و در آینده قابل بهره‌برداری بوده و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

  • زمین بایر

زمین‌هایی بایر هستند که به دلیل عدم استفاده درست یا ناکارآمدی حدود 5 سال بی‌استفاده مانده‌اند، این زمین در گذشته و قبل از 5 سال گذشته دارای کاربری بوده است.

  • زمین موات

زمین‌هایی که دست‌نخورده و طبیعی هستند، به آن‌ها زمین بی‌جان یا مرده هم گفته می‌شود.

خرید زمین
خرید زمین

نکات مهمی که هنگام خرید زمین باید به آن‌ها توجه کنید.

1- ابعاد زمین

توجه به ابعاد زمین برای خریدن آن یکی از نکات مهم است، ممکن است افراد زمینی با ابعاد بزرگ خریداری کنند که راه ورودی مناسبی نداشته باشد، توجه به راه ورودی زمین و بر ورودی زمین از مهم‌ترین نکاتی است که هنگام خرید زمین باید به آن ها توجه کنید، چراکه اگر زمینی که خریداری می‌کنید دارای راه ورودی اختصاصی خودتان نباشد، در آینده باید برای خرید راه اختصاصی از همسایگان، هزینه‌های اضافی زیادی بپردازید.

2- دسترسی زمین به راه‌ها و مراکز خدماتی

برای خرید زمین به دسترسی زمینتان به مراکز خدماتی، درمانی، آموزشی، بازار و راه‌ها توجه کنید، افراد برای سکونت مناطقی را که دسترسی آن ها به این موارد آسان تر باشد را انتخاب میکنند، همچنین فروش این زمین ها راحت تر است.

3- شرایط جغرافیایی زمین

برای خرید زمین حتماً موقعیت جغرافیایی منطقه‌ای که زمین در آن قرار دارد را بررسی کنید، به‌طور مثال خرید زمین در پایین رودخانه‌ها ممکن است موجب آسیب دیدن زمین در فصول پرباران توسط وقوع سیل ‌شود، همچنین بارش باران‌های زیاد در زمین‌هایی که در پایین کوه‌ها قرار دارند موجب آب گرفتگی در زمین ها خواهد شد.

زمین‌های موجود در مناطق کوهپایه‌ای مرتفع هستند و دارای شیب‌اند، زمین‌های ساحلی دارای خاک ماسه‌ای هستند که تنوع گیاهی کمتری نسبت به سایر زمین‌ها دارند.

4- توجه به امکانات موجود در زمین

با توجه به کاربری زمین و استفاده‌ای که می‌خواهید از زمین بکنید، امکانات موجود در زمین را بررسی کنید، زمین‌هایی که در طرح گازرسانی هستند و دارای برق و آب‌اند و حتی دارای خطوط تلفن ثابت و آنتن دهی خطوط موبایل هستند، قیمت بیشتری داشته و ارزششان نسبت به زمین‌هایی که این امکانات را ندارند بیشتر است.

توجه به این نکات و خرید این زمین ها حتی با قیمت های بیشتر بهتر است، چراکه لازم نیست پس از خرید این زمین‌ها، برای دسترسی به این موارد زمان بگذارید و هزینه‌های اضافی زیادی را پرداخت کنید.

خرید زمین
خرید زمین

کسب اطلاعات لازم از مراجع معتبر

1.برای خرید زمین از داشتن مجوز فروش زمین توسط فروشنده و در انحصار دولت نبودن زمین مطمئن شوید، برای اطلاع از این موارد می‌توانید از طریق استعلام از اداره منابع طبیعی و منابع کشاورزی مطمئن شوید، همچنین لازم است از اینکه زمین در طرح راه سازی هست یا نه از طریق اداره راه و شهرسازی مطلع شوید.

2.فروشنده را می‌توانید از طریق پرس و جو از شورای محله، دهیاری و افراد معتمد محله بشناسید، توافق با فروشندهٔ زمین مرحله بعدی است که پس‌ازآن اقدام به خریداری زمین خواهید کرد، پیش از خرید زمین حتماً سند زمین را بررسی کرده و از اعتبار آن مطمئن شوید، خریدتان را از طریق املاک معتبر که دارای مجوزهای لازم از اتحادیه املاک باشند انجام دهید، در املاک معتبر، انتقال سند در زمان خرید انجام خواهد شد.

3.برای خرید زمین‌های کشاورزی دقت کنید که زمین کشاورزی حتماً سند رسمی داشته باشد، اگر زمین کشاورزی‌ای را که می‌خواهید خریداری کنید، دارای سند غیررسمی و سنتی بود از مراجع و دفترهای اسناد رسمی درباره‌ی درستی سند زمین اطلاعات کسب کنید.

نکات حقوقی مهم که هنگام خرید زمین باید به آن‌ها توجه کنید.

از مهم‌ترین نکات حقوقی که برای خرید زمین باید رعایت شود این است که زمین را از نهادها و افراد حقوقی خریداری کنید، از خریدن زمین‌هایی که توسط دادگاه انقلاب مصادره شده‌اند و به کمیته امداد امام خمینی، بنیاد مستضعفان، بنیاد شهید و… انتقال داده شده‌اند، بپرهیزید، زیرا خریدن این زمین‌ها همواره موجب مشکلات می‌شود.

برای خرید زمین املاکی را انتخاب کنید که مجوز رسمی از اتحادیه مربوطه داشته باشد، در این قسمت قرارداد خرید زمین یا مبایعه‌نامه نوشته و تنظیم می‌شود که پیشنهاد می‌شود برای تنظیم قرارداد از یک دستیار حقوقی کمک بگیرید، در پایان باید انتقال سند در دفتر رسمی ثبت‌اسناد انجام شود.

نظرتان را بنویسید