تماس با ما:

09123678082

جزئیات وبلاگ

برای خرید آپارتمان باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

خرید آپارتمان

فصل تابستان فصلی است که در آن مردم و بازار مسکن به تکاپو می افتند و خرید و اجاره و نقل مکان در این فصل بیشتر از سایر فصول است.

با توجه به شرایط اقتصادی امروزه کشور، خرید مسکن ایده آل کمی سخت شده و خرید آپارتمانی مناسب نیازمند صرف وقت و زمان زیادی است و تنها با تلاش و کوشش می‌توان از پس هزینه‌های مربوط به آن برآمد، در نتیجه باید آپارتمانی را خریداری کنید که ارزش زمان از دست رفته و تلاش‌های شما را داشته باشد.

مسکن از نیازهای اساسی افراد می‌باشد، آسایش و آرامش افراد خانواده در گرو انتخاب خانه و آپارتمانی مناسب است، برای خرید آپارتمان مناسب توجه به تعدادی از نکات می‌تواند به شما کمک کند، در ادامه به توضیح نکات می‌پردازیم.

خرید آپارتمان
خرید آپارتمان

نکات مهم برای خرید آپارتمان

 1. بودجهٔ خرید آپارتمان

از مهم‌ترین فاکتورها در خرید آپارتمان می‌توان به میزان بودجه افراد برای خرید اشاره کرد، دقت کنید که همه بودجه‌ تان را تنها برای خرید در نظر نگیرید چرا که خرید آپارتمان دارای هزینه‌های جانبی مانند کمیسیون املاک، هزینه انتقال سند، هزینه دفتر ثبت اسناد و… می‌باشد، البته که برای خرید آپارتمان میتوانید از وام مسکن و تسهیلات بانکی استفاده کنید.

 1. محله و منطقه آپارتمان

برای خرید آپارتمان توجه به محله از مهم‌ترین فاکتورهاست، آپارتمان‌ها و خانه‌هایی که نزدیک به خیابان‌های اصلی و اتوبان‌ها هستند دارای آلودگی‌های صوتی فراوانی هستند، در صورتی که به سکوت علاقه من هستید، از خریدن خانه در این موقعیت‌ها خوداری کنید، نزدیکی آپارتمان به بیمارستان‌ها، مدارس، مراکز تجاری و بازارها، ساختمان‌های دولتی می‌تواند موجب برهم زدن آرامش شما شود.

در صورتی که آپارتمان خود را در محله‌ای شلوغ خریدید، توجه کنید که برای کاهش آلودگی صوتی از پنجره‌های دوجداره و همچنین عایق صدا استفاده شده باشد.

 1. دسترسی راحت آپارتمان

دسترسی راحت به امکانات رفاهی و همچنین دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی از آپارتمان، از مزیت‌های آپارتمان به شمار می‌رود، نزدیکی به سوپرمارکت، نانوایی، میوه فروشی، درمانگاه، ایستگاه‌های مترو، اتوبوس، تاکسی از ویژگی‌های مثبت برای هر خانه و آپارتمانی به حساب می‌آیند.

 1. توجه به ایمنی و نمای ساختمان

اولین چیزی که از یک ساختمان دیده می‌شود نمای بیرونی ساختمان است، زیبایی نما موضوع مهمی است که باید به آن دقت کنید، همچنین، توجه کنید که سنگ‌های نما لق وآویزان و ریخته شده نباشند و تمیز کردن آن‌ها کم هزینه باشد.

هنگام بازدید از آپارتمان از مالک در مورد سازه ساختمان و چگونگی پایدار سازی آن، نقشه ساختمان، کیفیت ساختمان، ستون‌های واحدهای مسکونی اطلاعات کسب کنید، در این زمینه می‌توانید از کارشناس کمک بگیرید، اطلاع از این موضوعات موجب آسودگی شما در زمان حوادثی مانند زلزله و… می‌شود.

 1. توجه به عرض راه پله‌ها

جابه جایی وسایل و الوازم منزل در هنگام اسباب کشی در بسیاری از ساختمان‌ها با آسانسور ممنوع است، در نتیجه عرض راه پله در خرید آپارتمان و اسباب کشی راحت‌تر مهم است، حداقل عرض استاندارد راه پله‌های ساختمان 90 سانتی متر است و عرض بیشتر راه پله از مزیت‌های ساختمان به شمار می‌رود.

 1. بازدید از آپارتمان

قبل از اقدام به خرید آپارتمان به خوبی از آن بازدید کنید و در مورد شرایط استفاده از راه‌های مشاعی ساختمان، حیاط، پارکینگ و پشت بام اطلاعات کسب کنید.

انباری، بالکن و تراس از مزیت‌های ساختمان‌ها به حساب می‌آیند، از بالکن‌ها می‌توان برای قرار گیری گل و گلدان استفاده کرد و همچنین می‌توان وسایل اضافی را در بالکن قرار داده و از آن به عنوان انباری استفاده کرد.

خرید آپارتمان
خرید آپارتمان
 1. توجه به نورگیر آپارتمان

توجه به معماری داخلی فضای پذیرایی، آشپزخانه، حال و… و توجه به میزان نورگیری از مهم‌ترین نکات در خرید آپارتمان است، نور طبیعی در خانه باعث تأثیر مثبت در خلق افراد و کاهش هزینهٔ مصرف برق و دل باز بودن خانه می‌شود، خانه‌های جنوبی نور بیشتری نسبت به خانه‌های شمالی دارند.

 1. رعایت حریم شخصی

به منظور رعایت حریم شخصی‌تان از خریدن آپارتمان‌هایی که درهای ورودی‌شان روبه هم باز می‌شود و مشرف به هم هستند، پرهیز کنید، استفاده از پنجره‌های دوجداره و عایق صدا موجب حفظ حریم شخص شما در ساختمان‌ها می‌شوند.

 1. پارکینگ

توجه به موقعیت پارکینگ ساختمان یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید هنگام خرید خانه و آپارتمان رعایت کنید، پارکینگ دارای سقف، از خودروی شما در مقابل آفتاب و برف و باران محافظت می‌کند، پارکینگ‌های با شیب زیاد و تند، ورود و خروج خودرو را در روزهایی برفی سخت می‌کند.

داشتن پارکینگ مهمان و اضافه از دیگر مزیت‌های ساختمانی است که می‌خواهید در آن آپارتمان بخرید.

 1. خرید آپارتمان در کدام طبقات بهتر است؟

خرید آپارتمان در طبقات اول و آخر پیشنهاد نمی‌شود، طبقات اول معمولاً نسبت به سایر طبقات سر و صدای بیشتری دارند و معمولاً کثیف‌تر از سایر طبقات هستند همچنین قرارگیری پارکینگ در زیر طبقات اول، موجب سرمای همیشگی در این واحدها به خصوص در فصل زمستان می‌شود، امنیت طبقه اول کمتر از سایر طبقات است.

رفت و آمد به طبقه آخر در صورت نداشتن آسانسور از طریق پله کار سخت و دشواری است و این طبقه هم به دلیل نزدیکی به پشت بام سرمای زیادی دارد.

 1. خرید آپارتمان در ساختمان‌های کم واحد بهتر است یا پر واحد؟

خرید آپارتمان در ساختمان‌های کم واحد توصیه می‌شود، ساختمان‌های پر واحد دارای رفت و آمدها، شلوغی، کثیفی بیشتر هستند و کنترل و مدیریت همهٔ ساکنین در این ساختمان‌ها دشوارتر است.

 1. پرداخت شارژ ماهیانه و کنتورها

شارژ ماهیانه ساختمان برای هزینه‌ها و مخارج ساختمان پرداخت می‌شود، قبل از خرید آپارتمان از مبلغ ماهیانه شارژ ساختمان و درمورد جدا بودن یا مشترک بودن کنترهای آب، برق و گاز و نحوه محاسبه آن‌ها از مدیر ساختمان، سؤال کنید که در صورت خریداری آپارتمان و پرداخت دچار مشکل نشوید.

خرید آپارتمان
خرید آپارتمان

راهنمایی حقوقی برای خرید آپارتمان

برای خرید آپارتمان خود از طریق املاک معتبر و باسابقه اقدام کنید، در صورت نداشتن اطلاعات کافی در رابطه قوانین و قوائد خرید آپارتمان می‌توانید از یک فرد آشنا به بازار ملک کمک بگیرید، املاک معتبر دارای مجوزهای رسمی از اتحادیه مربوطه است.

از اصل بودن سند آپارتمان مطمئن شوید، درصورتی‌که ملک یا آپارتمان دارای چند مالک است، همه مالکان برای فروش باید حضور داشته باشند، توجه کنید که سند آپارتمان در رهن شخص دیگری نباشد و توجه کنید که متراژ آپارتمان باید حتماً در سند قید شده باشد.

نظرتان را بنویسید